Žydų istorijai atminti...

Vykdant akciją "Atminties kelias“ 2013-09-18d. Šiaulių r. Drąsučių mokykloje lankėsi Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Borisas Šteinas. Susitikime dalyvavo 8 – 10 klasių mokiniai.

Paskaitą svečias pradėjo išsamiu pasakojimu apie žydų gyvenimą prieš antrąjį pasaulinį karą, pateikė tikslius duomenis, pasakojo apie žydų gyvenimą ir jų įsitvirtinimą būtent Šiaulių askrityje. Daugiausiai žydų buvo įvairūs amatininkai, verslininkai, įkūrę ne vieną fabriką ir daug darbo vietų šio krašto žmonėms. Buvo ir labai intelektualių žmonių. Remiantis surinktais duomenimis vien Šiauliuose iki antrojo pasaulinio karo dirbo 50 žydų tautybės gydytojų ir ne bet kokių gydytojų, o aukščiausios kvalifikacijos.

Pasakojimą p. Šteinas tęsė liūdnais įvykiais – žydų genocidu antrojo pasaulinio karo metu. Svečias pasakojo apie SSRS ir Vokiečių padarytą neatstatomą žalą žydų tautybės žmonėms, apie masines žudynes ir trėmimus.

B. Šteinas pasakojo apie dabartinių žydų bendruomenių veiklą, apie žydų tradicijas ir religinius papročius. Į pasakojimą svečias įterpė daug faktų, kurių nežinojo daugelis jaunųjų klausytojų, pvz.: žydai skaičiuoja metus nuo savo tautybės eros pradžios, šiais metais jie atšventė 5774-uosius.
Baigdamas B. Šteinas tarė kelis sakinius jidiš kalba ir įteikė mūsų mokyklai žydų kalendorių ir gintaru inkrustuotą žydų bendruomenės simbolį.

Drąsučių mokyklos 10 klasės mokinys Rinaldas Daujotas